2000 Lancia Nea

Lancia Nea

 

Lancia Nea powstała tylko jako samochód koncepcyjny, prezentujący możliwości nowoczesnych technologii. Zaprezentowano ja opinii publicznej podczas salonu samochodowego w Paryżu w 2000 roku.

Inżynierowie z I. DE. A Institiute przy projektowaniu i budowie modelu poszli o kilka kroków do przodu. Nowa Lancia nie była zwykłym samochodem, tylko samochodem multimedialnym. Kiedy Nea stoi zaparkowana nie możemy zajrzeć do jej wnętrza, dzięki przyciemnianym szybom. Ale wystarczy tylko że podejdzie do niej właściciel, a szyby nagle jaśnieją i robią się przejrzyste. Wszystko dzięki karcie kodowej, która zastępuje kluczyk. Lancia wita kierowce przekręcając fotel w kierunku drzwi, żeby wygodniej było zająć w niej miejsce. Ale to nie wszystko, możemy do swojego samochodu zadzwonić i zaprogramować klimatyzacje żeby wsiadając do Lancii mieć odpowiednia dla siebie temperaturę.

Oczywiście żeby uruchomić silnik wystarczy nacisnąć przycisk na jednym z dotykowych wyświetlaczy. W Lancii Nea nie znajdziemy tradycyjnych lusterek, ale mamy za to system kamer i radarów które wyświetlają obraz na dużych ekranach we wnętrzu. Za bezpieczeństwo dbają dodatkowo systemy pomiaru odległości od poprzedzającego pojazdu. W razie niebezpieczeństwa samochód daje sygnały wizualne, a jeśli zachodzi taka potrzeba to pomaga w hamowaniu oraz wykonywaniu manewrów mających ominąć przeszkodę.

Deskę rozdzielczą kierowca może dowolnie konfigurować dzięki zbudowaniu jej jako dotykowych wyświetlaczy. Jeśli chcemy posłuchać muzyki wystarczy powiedzieć jakiej, a Lancia sama uruchomi system audio. Głosem możemy również wydawać polecenia dla systemu nawigacji, wystarczy powiedzieć gdzie i kiedy chcemy dojechać, a samochód wszystko przygotuje za nas.

Lancia Nea 11 lat temu pokazała kierunki rozwoju nowych technologii w motoryzacji. W samochodach które teraz pojawiają się na rynku coraz częściej możemy spotkać rozwiązania zaproponowane przez Lancię takie jak systemy kamer, radary, czy systemy sterowania głosem.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.