Stratos Zero do kupienia na aukcji RM Auctions

Bertone Stratos Zero

Oryginalny prototyp Bertone Stratos Zero zostanie wystawiony na sprzedaż. Podczas  Concorso d’Eleganza Villa d’Este dom aukcyjny RM Auctions został ogłoszony jako oficjalny sprzedawca. Wśród wielu samochodów wystawionych 21 maja na sprzedaż będzie wyprodukowany przez Bertone prototyp, który stał się inspiracją dla późniejszej legendy tras rajdowych Lancii Stratos.

Stratos Zero zaprojektował Marcello Gandini pracujący dla studio Bertone w 1970 roku. Po raz pierwszy prototyp został pokazany światu podczas targów motoryzacyjnych w Turynie w 1970 roku. Samochód mierzący tylko 84 cm wysokości szokował swoimi kształtami. Nowoczesna sylwetka w kształcie klina wyprzedzała swój czas i nawet gdyby ten samochód pokazano teraz, też byłby to projekt futurystyczny.  Do napędu posłużył silnik V4 znany z Lancii Fulvii HF o pojemności 1,6 litra i mocy 132 KM.  Nietypowy był również sposób zajmowania miejsca za kierownicą, za drzwi służyła pokrywa otwierana do góry, a kierownica dla wygody była pochylana do przodu.

Stratos Zero został wzorem wykorzystywanym przy projektowaniu samochodów do czasów obecnych, a wielu stylistów uczyło się na tym projekcie wzornictwa przemysłowego.

Za ile zostanie sprzedany ten samochód? Musimy poczekać do 21 maja żeby się tego dowiedzieć.

Bertone Lancia Stratos Zero

Zdjęcie 1 z 30

źródła: www.rmauctions.com, www.concorsodeleganzavilladeste.com

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.