Lancia D24 i Lancia D50 na sprzedaż

Lancia D24 i Lancia D50

Lancia D24 i Lancia D50, dwie legendy sportu samochodowego z lat 50-tych XX wieku. Oba samochody spełniły pokładane w nich oczekiwania. Obecnie oba samochody są wystawiona na sprzedaż.

Lancia D24 absolutny zwycięzca ekstremalnego wyścigu Carrera Panamericana w 1953 roku. Wtedy Lancia stanęła na wszystkich trzech stopniach podium (D24 – 1 i 2 miejsce, D23 – 3 miejsce), a prawdopodobnie gdyby nie śmiertelny wypadek Felice Bonetto, prowadzącego wyścig, D24 zdobyłoby wszystkie miejsca na podium.

Z kolei Lancia D50 została zbudowana do innego typu wyscigów i święciła swe triumfy na torach Formuły 1. Najwiekszym sukcesem było zdobycie tytułu mistrza świata przez Juana Manuela Fangio w 1956 roku, juz po tym jak bolidy Lancii zostały przekazane Ferrari.

Co jeszcze je łączy? Oba samochody zostały obecnie wystawione na sprzedaż w salonie który prowadzi Steve Tillack w Los Angeles.

Lancia D24, jest jednym z czterech egzemplarzy zrekonstruowanych w latch 80-tych przez fabryczny zespół. Zespół ten był kierowany przez Luciano Basso, oficjalnego restauratora z Muzeum Lancii, oraz Guido Rosani najbardziej polecanego inżyniera, którego ojciec był dyrektorem w Lancii w latach 50-tych. Przy odbudowie Basso i Rosani mieli cakowite wsparcie zarówno ze strony Lancii jak i Pininfariny. Do napedu samochodu posłużył oryginalny silnik o pojemności 3,8 litra pochodzący z modelu D25, a noszący numer D25 0001. Pojazd obecnie jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii i posiada uprawnienia do jazdy po drogach publicznych. Przez ostatnie 15 lat opiekę na Lancią sprawowali inżynierowie z firmy Jim Stokes Workshops Limited. Cena za jaką Lancia D24 jest wystawiona wynosi £650,000.

Lancia D50, podobnie jak i drugi samochód jest repliką odbudowaną w latach 80-tych. Podobnie jak w przypadku D24, tak i tu zespół budujacy samochody kierowany był przez Luciano Basso i Guido Rosani. Zbudowano sześć samochodów, a ten wystawiony na sprzedaż został zbudowany jako czwarty. Do budowy użyto wielu oryginalnych części, a całość przebiegała na podstawie oryginalnych planów samochodów, przy całkowitym wsparciu firmy Lancia. Warto wspomnieć że auto brało udział w wielu imprezach samochodów historycznych m.in. Goodwood revival, oraz Monterey Historic Races. Cena za Lancię D50 wynosi również £650,000.

Na koniec warto wspomnieć że do czasów obecnych przetrwały jedynie dwa egzemplarze oryginalnej Lancii D24, oraz dwa Lancii D50.

źródło: www.tillackco.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.