Lancia D24 i Lancia D50 na sprzedaż

Lancia D24 i Lancia D50

Lancia D24 i Lancia D50, dwie legendy sportu samochodowego z lat 50-tych XX wieku. Oba samochody spełniły pokładane w nich oczekiwania. Obecnie oba samochody są wystawiona na sprzedaż.

Lancia D24 absolutny zwycięzca ekstremalnego wyścigu Carrera Panamericana w 1953 roku. Wtedy Lancia stanęła na wszystkich trzech stopniach podium (D24 – 1 i 2 miejsce, D23 – 3 miejsce), a prawdopodobnie gdyby nie śmiertelny wypadek Felice Bonetto, prowadzącego wyścig, D24 zdobyłoby wszystkie miejsca na podium.

Z kolei Lancia D50 została zbudowana do innego typu wyscigów i święciła swe triumfy na torach Formuły 1. Najwiekszym sukcesem było zdobycie tytułu mistrza świata przez Juana Manuela Fangio w 1956 roku, juz po tym jak bolidy Lancii zostały przekazane Ferrari.

Co jeszcze je łączy? Oba samochody zostały obecnie wystawione na sprzedaż w salonie który prowadzi Steve Tillack w Los Angeles.

Lancia D24, jest jednym z czterech egzemplarzy zrekonstruowanych w latch 80-tych przez fabryczny zespół. Zespół ten był kierowany przez Luciano Basso, oficjalnego restauratora z Muzeum Lancii, oraz Guido Rosani najbardziej polecanego inżyniera, którego ojciec był dyrektorem w Lancii w latach 50-tych. Przy odbudowie Basso i Rosani mieli cakowite wsparcie zarówno ze strony Lancii jak i Pininfariny. Do napedu samochodu posłużył oryginalny silnik o pojemności 3,8 litra pochodzący z modelu D25, a noszący numer D25 0001. Pojazd obecnie jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii i posiada uprawnienia do jazdy po drogach publicznych. Przez ostatnie 15 lat opiekę na Lancią sprawowali inżynierowie z firmy Jim Stokes Workshops Limited. Cena za jaką Lancia D24 jest wystawiona wynosi £650,000.

Lancia D50, podobnie jak i drugi samochód jest repliką odbudowaną w latach 80-tych. Podobnie jak w przypadku D24, tak i tu zespół budujacy samochody kierowany był przez Luciano Basso i Guido Rosani. Zbudowano sześć samochodów, a ten wystawiony na sprzedaż został zbudowany jako czwarty. Do budowy użyto wielu oryginalnych części, a całość przebiegała na podstawie oryginalnych planów samochodów, przy całkowitym wsparciu firmy Lancia. Warto wspomnieć że auto brało udział w wielu imprezach samochodów historycznych m.in. Goodwood revival, oraz Monterey Historic Races. Cena za Lancię D50 wynosi również £650,000.

Na koniec warto wspomnieć że do czasów obecnych przetrwały jedynie dwa egzemplarze oryginalnej Lancii D24, oraz dwa Lancii D50.

źródło: www.tillackco.comDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • RSS
  • Facebook
Przeczytaj inne:
Lancia Flavia Chrysler 200
Nowe modele. Wielkie oszustwo?!

Nie minęły 24 godziny odkąd Lancia zaprezentowała zdjęcia nowych, długo oczekiwanych modeli kiedy okazało się że samochody są tylko wytworem...

Lancia Lambda, Theta, Ro
Ważne rocznice Lancii cz.1

Lancia będąca jednym z najstarszych producentów samochodów w europie w tym roku obchodzi kilka okrągłych rocznic wprowadzenia do produkcji kluczowych...

Zamknij