Lancia story http://www.lanciastory.pl Wszystko o Lancii Sun, 31 Aug 2014 01:23:00 +0000 pl-PL hourly 1 Trzy Lancie na aukcji w Monterey http://www.lanciastory.pl/trzy-lancie-na-aukcji-monterey/ http://www.lanciastory.pl/trzy-lancie-na-aukcji-monterey/#respond Fri, 29 Aug 2014 17:18:34 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=2393 W połowie sierpnia w amerykańskim Monterey odbyła się aukcja zorganizowana przez jeden z największych domów aukcyjnych na świecie “RM Auctions”. Ogólnie przez dwa dni trwania imprezy sprzedano 91% wystawionych na aukcje samochodów za rekordową kwotę ponad 143 milionów dolarów, z czego 35 ofert przekroczyło sumę 1 miliona dolarów. Najdroższymi samochodami sprzedanymi w Monterey były trzy modele Ferrari, najdroższe było Ferrari 275 GTB/C Speciale z 1964 roku sprzedane za 26,4 mln USD.
Wśród samochodów wystawionych na sprzedaż znalazły się również trzy wyprodukowane przez firmę Lancia. Poza prototypową Lancią Aurelią PF200 którą już wcześniej opisywałem, wystawiono jeszcze Lancię Stratos z 1974 roku, oraz Lancię Aurelię B24 Spider America z 1955 roku.

Lancia Aurelia PF200 C

Wyprodukowana w 1953 roku przez specjalistów ze studia Pininfarina jako prototyp Lancia Aurelia PF200, Została zaprezentowana po raz pierwszy podczas targów w Genewie. Przez 46 lat pozostawała w jednych rękach. W 1968 roku została zakupiona przez amerykańskiego inżyniera z Michigan, który dopiero po przeprowadzce na Florydę 1996 roku zdecydował się na remont swojego klasyka. Remont wyjątkowej Lancii trwał kilka lat, ale rezultat jaki osiągnięto pozwala na podziwianie tej piękności w takiej formie jak teraz.
Lancia PF200 osiągnęła podczas licytacji sumę 1,1 mln USD i za taką kwotę została sprzedana.

Lancia Stratos

Drugą Lancia sprzedana na aukcji w Monterey była wyjątkowa Lancia Stratos. Jej wyjątkowość przejawia się głównie w nienaruszonym stanie i wyjątkowo niskim przebiegu. Wyprodukowana w zakładach Bertone Lancia Stratos ma zaledwie 4476 km przebiegu. Samochód nie był nigdy używany do jazdy rajdowej, zresztą jest wykonany w całkowicie cywilnej specyfikacji. Do Stratosa dołączony był komplet dokumentów potwierdzających wyjątkowo niski przebieg.

Jak to możliwe że czterdziestoletni samochód ma przejechane niecałe 4,5 tyś km? Lancia Startos została wyprodukowana 11 czerwca 1974 roku, ale sprzedano ją dopiero w marcu 1986, prawdopodobnie jako ostatnią “nową”. Przez te lata samochód służył jako demonstracyjny w salonie Lancii Campidoglio Motori w Rzymie. Podczas swojej służby Lancia pokonała 3236 km. Przez następne 28 lat Lancia Stratos posiadała jednego właściciela, który przez ten czas zrobił nią jedynie 1240 kilometrów. Większość czasu czerwona Lancia spędziła w profesjonalnie przygotowanych garażach. Dzięki takiemu traktowaniu możemy podziwiać wyjątkowy egzemplarz, który wygląda jakby dopiero co wyjechał z salonu. Nawet na kołach mamy wciąż oryginalne opony Pirelli.

Ile może kosztować samochód w tak nienaruszonym stanie? W Monterey wyceniono ją na 660 tyś. USD, za ile ją wylicytowano.

 

Lancia Aurelia B24 Spider America

Ostatnia Lancią która poszła pod młotek w Monterey, była Lancia Aurelia B24 Spider America pochodząca z 1955 roku. Podobnie jak dwie poprzednie, ta również jest wyjątkowa, choć z całej trójki chyba “najzwyklejsza”. Od nowości samochód przebywał w Ameryce, gdzie został dostarczony i sprzedany przez dystrybutora Lancii w Nowym Jorku w 1955 roku. Aurelia przez ponad 30 lat pozostawała w jednych rękach. W 1989 roku została odnaleziona przez Giancarlo Cappa w stanie wymagającym gruntownego remontu. Odesłano więc Lancię do kraju jej narodzin, gdzie została przywrócona do stanu fabrycznego kosztem 1400 roboczo-godzin. Po remoncie Lancia Aurelia trafiła w ręce kolekcjonera z Sycylii, który używał jej tylko okazjonalnie.

Obecnie Lancia Aurelia otrzymała nowe chromy, wszystkie komponenty mechaniczne zostały odrestaurowane w wyspecjalizowanych warsztatach przez specjalistów od Lancii. Silnik wyposażono w dedykowany zestaw firmy Nardi zawierający podwójny gaźnik i sportowe wałki rozrządu. Dzięki tym modyfikacjom 2,5 litrowy silnik V6 w który wyposażono Aurelię, osiąga moc 160 KM. Z zewnątrz Lancia Aurelia Spider America została wyposażona w chromowane szprychowe koła firmy Borrani, razem z nowymi oponami Michelin. Dodano także przeciwmgielne światła marki Marchal.

Mimo że aukcja zakończyła się kwotą 1025000 USD, Lancia Aurelia nie została sprzedana.

źródło: RM Auctions]]>
http://www.lanciastory.pl/trzy-lancie-na-aukcji-monterey/feed/ 0
Lancia Aurelia PF200 C Spider do kupienia na aukcji http://www.lanciastory.pl/lancia-aurelia-pf200-spider-kupienia-na-aukcji/ http://www.lanciastory.pl/lancia-aurelia-pf200-spider-kupienia-na-aukcji/#respond Fri, 11 Jul 2014 21:08:49 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=2185 W połowie sierpnia w kalifornijskim Monterey odbędzie się aukcja, podczas której można będzie nabyć wyjątkową Lancię. Jest to jedna z zaledwie trzech wyprodukowanych przez studio Pininfarina Lancia Aurelia PF200 w wersji z otwartym dachem.

Wyjątkowa Lancia Aurelia PF200

 Co do wyjątkowości tego auta nie ma żadnych wątpliwości, w końcu Lancia Aurelia PF200 powstała tylko w kilku egzemplarzach. Tak do końca to nawet nie wiadomo ile ich powstało, gdyż podczas pożaru w biurze projektowym Pininfarina cała dokumentacja uległa zniszczeniu. Wiadomo że w sumie powstało sześć lub osiem egzemplarzy, z czego trzy wyprodukowano w wersji bez dachu. Mimo że wszystkie posiadały takie samo oznaczenie, to każdy samochód różnił się dość znacznie od pozostałych. Wyjątkowości sprzedawanemu egzemplarzowi dodaje jeszcze fakt że Lancia od 46 lat ma tylko jednego właściciela.

Pininfarina i era odrzutowców

Lancia Aurelia PF200 podczas wystawy w Paryżu w 1953 roku

Lancia Aurelia PF200 podczas wystawy w Paryżu w 1953 roku

Na początku lat 50-tych projektanci studia Pininfarina, jak i inni styliści samochodowi zafascynowani byli kształtami samolotów odrzutowych, których co raz to nowe modele pojawiały się zarówno w lotnictwie wojskowym, jak i cywilnym. W tym czasie Lancia wypuściła na rynek Aurelię, całkowicie nowy model wyposażony w pierwszy seryjny silnik V6. Równocześnie z produkcją typowych Lancii Aurelii, wyprodukowano również serie 98 sztuk podwozi o symbolu B52, przeznaczonych do zabudowy przez niezależne firmy karoseryjne. Duża część z tej serii trafiła do Pininfariny.

Lancia Aurelia PF200

Właśnie na podwoziach typu B52, Pininfarina wyprodukowała sześć, do ośmiu modeli PF200. Po raz pierwszy samochód zaprezentowano podczas salonu Turyńskiego jesienią 1952 roku. Pierwszy prototyp posiadał jeszcze okrągły wlot powietrza, za którego wzór określano myśliwiec amerykański F-86 Sabre. W egzemplarzach produkcyjnych wlot powietrza otrzymał już inny, spłaszczony kształt. Co prawda trudno mówić o modelu produkcyjnym, skoro wyprodukowanie kilku egzemplarzy trwało aż cztery lata.

Poszczególne egzemplarze Lancii PF200 różniły się nie tylko wlotem powietrza, który był okrągły tylko w prototypie. W poszczególnych egzemplarzach stosowano różne rozwiązania. Część samochodów miała tylko małe zderzaki montowane pod reflektorami, inne miały większe poziome zderzaki. Rura wydechowa była montowana tradycyjnie pod zderzakiem, ale bywało i tak jak w prezentowanym egzemplarzu, gdzie ponad zderzakiem było wyprowadzonych sześć końcówek wydechu. Różniły się również poszczególne egzemplarze kabrioletów. Część miała składany dach inne nie. Prezentowany samochód wyprodukowano jako spider, więc nie posiadał dachu i zewnętrznych klamek w drzwiach.

46 lat u jednego właściciela

Wystawiona na sprzedaż Lancia Aurelia PF200 została przedstawiona światu na salonie samochodowym w Genewie w marcu 1953 roku, kilka miesięcy po turyńskiej premierze prototypu. Samochód zbudowany został na podwoziu u numerze B52-1052 i oficjalnie nazwany Lancia Aurelia PF200 C. Samochód w stosunku do prototypu zyskał sporo chromów. Podczas pierwszej prezentacji wlot powietrza nie posiadał jeszcze chromowanej ramki, która została dodana później na wzór tych z modeli coupe. Literka „C” umieszczona w nazwie modelu rozszyfrowywana była jako competizione, co miało nawiązywać do sportowych odwołań w postaci małych owiewek montowanych na przedniej masce. We wrześniu 1953 roku Lancia Aurelia PF200 C została zaprezentowana podczas wystawy w miejscowości Stresa i wtedy samochód posiadał już tablice rejestracyjne z Mediolanu – MI 215522. Można również zauważyć że uzupełniono wtedy ramkę przedniej szyby o jej górną część.

W latach 60-tych Lancia została wysłana w podróż do ameryki, gdzie trafiła do miłośnika marki mieszkającego w Kalifornii. W 1968 roku samochód został kupiony przez mieszkającego w Michigan inżyniera, zawodowo zajmującego się motoryzacją. Przez kolejne 30 lat właściciel utrzymywał swoją perełkę w bardzo dobrej kondycji, jednak po przeprowadzce na Florydę w 1996 roku postanowił kompleksowo odrestaurować wyjątkową Lancię.

Renowacja wyjątkowej Lancii

Lancia trafiła w ręce Toma Palisi, specjalisty który podjął się renowacji unikatowego samochodu. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek pośpiechu, czy oszczędnościach. W warsztacie samochód rozmontowano na części i popakowano do pudełek. Nadwozie poddano kąpieli w kwasie w celu pozbycia się śladów korozji, a następnie polakierowano bordowym lakierem.

Również części mechaniczne zostały poddane renowacji. Luciano Sanzogni, specjalista od włoskich aut zaopiekował się przednim i tylnym zawieszeniem. Również elektryka i układ hamulcowy zostały odbudowane od podstaw. Całość prac była konsultowana ze specjalistami ze amerykańskiego stowarzyszenia Lancii. Mike Kristick i Walt Spak pomagali również w zdobywaniu części potrzebnych do renowacji wyjątkowej Lancii.

Problem pojawił się przy renowacji silnika. Oryginalny nie nadawał się do naprawy, ale Walt Spak dzięki swoim znajomościom pomógł znaleźć zastępczy blok silnika pochodzący z innej Aurelii. Żeby było jeszcze lepiej blok pochodził z Lancii Aurelii PF200 Coupe należącej do importera Kjell’a Qvale z San Francisco. Mając już podstawę, silnik zastępczy również został pieczołowicie odbudowany. Oczywiście remont nie polegał tylko na wymianie tłoków, pierścieni i innych podstawowych elementów. Trzeba było zastosować niższe gaźniki oraz specjalnie zbudowany filtr powietrza, żeby silnik mógł się zmieścić pod niżej umieszczoną pokrywa silnika.

Na deser zostały jeszcze chromy, którymi zajął się lokalny specjalista. Trzeba było również przywrócić do oryginału układ wydechowy, którego końcówki zostały schowane pod podwozie w czasach kiedy Lancia przybyła do ameryki. Obecnie sześć chromowanych rur wystaje dumnie z tylnej ściany samochodu.

Lancia Aurelia PF200 C została zaprezentowana ponownie światu podczas Concours d’Elegance of America w St. Johns w czerwcu 2013 roku po trwającej prawie 10 lat renowacji. Samochód wygrał pierwsza nagrodę w swojej klasie. Następną pierwszą nagrodę Lancia zdobyła w konkursie w Amelia Island w 2014 roku.

źródło: RM Auctions]]>
http://www.lanciastory.pl/lancia-aurelia-pf200-spider-kupienia-na-aukcji/feed/ 0
Gianni Lancia nie żyje http://www.lanciastory.pl/gianni-lancia-nie-zyje/ http://www.lanciastory.pl/gianni-lancia-nie-zyje/#respond Mon, 07 Jul 2014 17:43:16 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=2172 30 czerwca w Turynie w wieku 89 lat zmarł Gianni Lancia, syn Vincenzo – założyciela marki Lancia. Spoczął w rodzinnej kaplicy, na cmentarzu w Fobello, obok swojego ojca.

Gianni Lancia, a właściwie Giovanni Lancia, urodził się 16 listopada 1924 roku w Fobello, jako jedyny syn z trójki rodzeństwa, które mieli Vincenzo Lancia i jego żona Adele Miglietti. Gianni już jako 23 letni absolwent uniwersytetu w Pizie został prezesem firmy Lancia w 1947 roku.

Giovani Bracco, Gianni Lancia, Felice Bonetto i Piero Taruffi

Giovani Bracco, Gianni Lancia, Felice Bonetto i Piero Taruffi

Prezes Gianni Lancia

Młody Lancia jest zaradnym wizjonerem, który jako prezes rozpoczął proces głębokich zmian w firmie. Wspólnie z wybitnym inżynierem Vittorio Jano tworzą jeden z najbardziej znanych modeli marki Lancia – Aurelię, wyposażona w pierwszy seryjny silnik widlasty o 6 cylindrach. To również Gianni Lancia jest pomysłodawcą zespołu wyścigowego Lancii, który święcił triumfy w pierwszej połowie lat 50-tych. Sportowe coupe D20, a potem barchetty D23, D24 i D25 wygrywając wyścigi Carrera Panamericana oraz Mille Miglia, dowodzą doskonałości konstrukcji oraz niezawodności silnika skonstruowanego przez Vittorio Jano. W 1954 roku Gianni Lancia zachęcony sukcesami w wyścigach postanowił spróbować sił Lancii w zawodach Formuły 1. Vittorio Jano zaprojektował bolid Lancia D50, który okazał się równie doskonały co samochody wyścigowe Lancii. Niestety podczas testów samochodu Ferrari w maju 1955 roku na torze Monza zginął Alberto Ascari, zwycięzca Mille Miglia w 1954 roku, oraz kierowca Formuły 1 w zespolę Lancii. Po tym wypadku zespół Lancii wycofał się z wyścigów Formuły 1, a pozostałe samochody przekazał zespołowi Ferrari. W jednym z tych samochodów Juan Manuel Fangio w kolejnym sezonie 1956 zdobył tytuł mistrza świata.

Gianni Lancia przy samochodzie Lancia D50

Gianni Lancia przy samochodzie Lancia D50

Kłopoty finansowe firmy Lancia

Gianni Lancia był wizjonerem, niestety dla firmy nie potrafił jednak zarządzać finansami. W wyniku jego działań w roku 1955 firma stworzona przez jego ojca stanęła na krawędzi bankructwa. Zmuszony sytuacją sprzedał firmę rodzinie Pesenti. Nowy prezes Giampiero Pesenti postanowił nie zostawiać w administracji firmy nikogo z rodziny Lancia. Wpierw zwolniony został Gianni Lancia, następnie jego dwie siostry Eleonora i Anna Maria.

Gianni Lancia przy samochodzie Lancia D50

Gianni Lancia przy samochodzie Lancia D50

Po odejściu z firmy Gianni Lancia przeprowadził się do Brazylii gdzie założył firmę w branży spożywczej. Nigdy więcej już nie zajmował się motoryzacją. Po przejściu na emeryturę przeprowadził sie z powrotem do europy. Zamieszkał na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie mieszkał aż do śmierci. W rozmowach które przeprowadzali po latach z nim różni dziennikarze, niechętnie wracał do czasów firmy Lancia.

Lancia D24 załogi  Piero Taruffi/Carlo Luoni z wyścigu Targa Florio 1954

Lancia D24 załogi Piero Taruffi/Carlo Luoni z wyścigu Targa Florio 1954]]>
http://www.lanciastory.pl/gianni-lancia-nie-zyje/feed/ 0
1952 Lancia Aurelia B52 Vignale http://www.lanciastory.pl/lancia-aurelia-b52-vignale/ http://www.lanciastory.pl/lancia-aurelia-b52-vignale/#respond Mon, 30 Jun 2014 00:17:02 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=2163 Lata 50-te, to złoty okres dla rozwoju designu samochodowego. Wielu producentów samochodów zdążyło pozbierać się po zniszczeniach wojennych, oraz przestawić produkcję z militarnej na cywilną. Również firmy zajmujące się budowaniem karoserii na zamówienie zaczęły działać z pełnym rozmachem.

Carrozzeria Alfredo Vignale

Nie wszystkie firmy karoseryjne działały przed wojną. Również po jej zakończeniu powstawały nowe. Jedną z takich firm jest studio założone w Turynie przez urodzonego w 1913 roku Alfredo Vignale.
Firma rozpoczęła działalność w 1948 roku od przeróbek małych modeli Fiata, które za względu na cenę i dostępność były najlepszym wyborem dla nowopowstałej firmy. Po dobrym przyjęciu przeróbek Fiata 500 Topolino, czy Fiata 1100, przyszedł czas na pracę dla innych włoskich producentów samochodów, takich jak Cisitalia, Alfa Romeo, Ferrari, Maserati czy Lancia.
W momencie kiedy w 1950 roku na rynku pojawiła się nowa Lancia Aurelia, studio Vignale już zyskało uznanie wśród klientów. Naturalnym więc było że będzie to również wspaniały model bazowy dla nowych projektów. Tymbardziej że wtedy Alfredo Vignale współpracował już z wspaniałym młodym designerem Giovanni Michelotti.

[See image gallery at www.lanciastory.pl]

Lancia Aurelia B52 Vignale

Lancia prezentując w 1950 roku nowy model Aurelii, równolegle zaprezentowała podwozie przygotowane do zabudowy przez firmy karoseryjne, których sporo działało w tym czasie we Włoszech. Podwozie to wyposażono, podobnie jak pierwsze egzemplarze Aurelii, w silnik o pojemności 1,8 litra. Kiedy w rok później zaprezentowano Aurelię wyposażoną w silnik o pojemności zwiększonej do 2 litrów, kwestią czasu było tylko jak szybko nowy silnik pojawi się w podwoziach do zabudowy. Jako że podwozia pierwszej serii B50-B51 zostały wykonane w dość znacznej ilości 584 sztuk, na prezentację ich następcy z silnikiem o pojemności 2 litrów trzeba było poczekać do 1952 roku. Wtedy pojawiły się podwozia o oznaczeniu B52 oraz B53. Podwozia o oznaczeniu B52 powstały w ilości 98, a B53 – 86 egzemplarzy. Duża większość, prawdopodobnie około 100 trafiło do studia Pininfarina, natomiast z pozostałej ilości około 50 egzemplarzy trafiło do firmy Vignale.
Lancia Aurelia B52 Vignale prezentowana na zdjęciach posiada podwozie o numerze 1072 i jest jednym z 11 egzemplarzy Aurelii Coupe zbudowanych przez Vignale w 4 zupełnie różnych seriach. Samochód ten został zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Turynie w 1952 roku, na którym równolegle zostało zaprezentowanych 50 różnych modeli zaprojektowanych przez wspaniałego designera którym był Giovanni Michelotti.

Maestro Giovanni Michelotti

Kim był Giovanni Michelotti? Urodził się w 1921 roku we włoskiej kolebce przemysłu motoryzacyjnego – Turynie. Jeszcze przed wybuchem wojny, mając zaledwie 15 lat w 1936 roku, rozpoczął swoją przygodę z projektowaniem samochodów w studiu Pininfarina. Po wojnie współpracował z różnymi studiami projektowymi: Vignale, Allemano, by w 1959 otworzyć własne studio projektowe. Podczas swojej kariery stworzył ponad 1200 różnych projektów samochodów, budowanych przez producentów w całej europie. Warto wspomnieć chociaż o kilku najważniejszych jak: pierwszy model Ferrari 166, kilka innych modeli Ferrari, kilka modeli Maserati, samochody Triumph – Herald, Spitfire, GT6, TR4, Stag, Dolomite, samochody BMW 700, oraz serię BMW Neue Klasse, Alpine A106, A108 i A110. Giovanni Michelotti projektował również wiele modeli Lancii, które były produkowane przez Vignale oraz Allemano, a były to modele Aprilia, Appia, Aurelia oraz Flavia. Zmarł w 1980 roku.

źródło  zdjęć: History of Cars]]>
http://www.lanciastory.pl/lancia-aurelia-b52-vignale/feed/ 0
Lancia wygrywa Mille Miglia 2014 http://www.lanciastory.pl/lancia-wygrywa-mille-miglia-2014/ http://www.lanciastory.pl/lancia-wygrywa-mille-miglia-2014/#respond Wed, 21 May 2014 23:44:20 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=2099 Tegoroczna edycja wyścigu Mille Miglia 2014 dobiegła końca. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła załoga startująca na samochodzie Lancia Lambda tipo 221 Spider Ca.Sa.Ro z 1928 roku.

Zwycięska załoga Giordano Mozzi / Stefania Biancca uzyskała wynik 45772 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się załoga Alessandro Gamberini / Mirco Magni startująca na pochodzącym z 1930 roku samochodzie Alfa Romeo 6C 1750 GS Zagato, z kolei najniższe miejsce na podium zajęła załoga Giovanni Moceri / Tiberio Cavalleri która wystartowała samochodem Aston Martin Le Mans z 1933 roku.

Mille Miglia, czyli 1000 mil

Mille Miglia był wyścigiem wytrzymałościowym który po raz pierwszy zorganizowano w 1927 roku. Trasa przebiegała po drogach publicznych północnych Włoch, a jego długość, zgodnie z nazwą wynosiła tysiąc mil. W sumie zorganizowano 24 edycje Mille Miglia, trzynaście przed wojną, oraz jedenaście po 1947 roku. Ostatni raz wyścig zorganizowano w 1957 roku. Po dwóch tragicznych wypadkach zrezygnowano z dalszej organizacji Mille Miglia. W tym czasie tylko raz udało się wygrać kierowcy jadącemu samochodem marki Lancia. Był to Alberto Ascari startujący samochodem Lancia D24 w 1954 roku.

Lancia Lambda Mille Miglia 2014

Lancia Lambda Mille Miglia 2014

Mille Miglia Storica

Po dwudziestoletniej przerwie, w 1977 roku zorganizowano ponownie wyścig Mille Miglia. Tym razem nazwano go Mille Miglia Storica i mogły w nim startować jedynie samochody wyprodukowane przed 1957 rokiem. Początkowo w latach 80-tych wyścig nie był rozgrywany regularnie. Dopiero od 1986 roku samochody co roku wyruszają na trasę Mille Miglia Storica. Również w edycji historycznej , tylko raz udało się zwyciężyć kierowcy Lancii. Była to załoga Cane / Galliani prowadząca samochód Lancia Aurelia B20 pochodzący z 1957 roku.

Także zwycięstwo w Mille Miglia 2014 jest dopiero trzecim triumfem samochodów Lancia w tej imprezie. Tym istotniejsze że samochód który zwyciężył ma już 86 lat.

Lancia Lambda Mille Miglia 2014

Lancia Lambda Mille Miglia 2014]]>
http://www.lanciastory.pl/lancia-wygrywa-mille-miglia-2014/feed/ 0
Autonostalgia 2014 dzień pierwszy za nami http://www.lanciastory.pl/autonostalgia-2014-dzien-pierwszy-za-nami/ http://www.lanciastory.pl/autonostalgia-2014-dzien-pierwszy-za-nami/#respond Sat, 17 May 2014 21:57:05 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=2014 Pierwszy dzień targów Autonostalgia 2014 już za nami. Mimo kiepskiej, deszczowej pogody przez cały dzień do hali MT Polska przybywały tłumy miłośników klasycznej motoryzacji.

Wśród wystawianych samochodów oraz motocykli można było znaleźć pojazdy z różnych stron świata. Oczywiście swoje stoisko miał także Lancia Klub Polska, a na nim mogliśmy oglądać piękne przykłady klasycznych Lancii. Oczywiście można było również spotkać duże grono klubowiczów, którzy dotarli na wystawę z najdalszych zakątków naszego kraju.

[See image gallery at www.lanciastory.pl]

Wśród samochodów które mogliśmy oglądać na stoisku Lancia Klub Polska były po kolei: Lancia Fulvia Coupe, Lancia Fulvia Sport Zagato, Lancia Beta HPE, Lancia Beta Coupe oraz jedyna na świecie Lancia Prisma Integrale EVO. Dodatkowo mogliśmy podziwiać wystawiony silnik 2.0 16v Turbo, przeznaczony w przyszłości do Prismy Integrale EVO.

Wszyscy którzy nie zdążyli dotrzeć na targi Autonostalgia 2014 w sobotę, mogą nadrobić tę stratę w niedzielę, która jest ostatnim dniem imprezy. Poniżej krótka fotorelacja, dokładniejsza i obszerniejsza za kilka dni.

 

Foto: WR7]]>
http://www.lanciastory.pl/autonostalgia-2014-dzien-pierwszy-za-nami/feed/ 0
Lancia Prisma Integrale EVO http://www.lanciastory.pl/lancia-prisma-integrale-evo/ http://www.lanciastory.pl/lancia-prisma-integrale-evo/#respond Thu, 15 May 2014 23:23:25 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=1945 Lancia Prisma Integrale EVO, takiego samochodu nigdy nie produkowano. Czy aby na pewno?

Oficjalnie z taśm montażowych fabryki Chivasso w Turynie zjeżdżała co prawda Lancia Prisma Integrale. Jednak w stosunku do jej utytułowanej siostry Delty Integrale, brakowało jej kilku elementów, głównie tych odpowiedzialnych za sportowe osiągi.

Lancia Prisma 4wd

Oba samochody były budowane na bliźniaczych płytach podłogowych. Więc skoro w połowie 1986 roku Lancia wprowadziła model Delta 4wd z napędem na 4 koła, to nie było wielkim problemem żeby zaadoptować jej płytę podłogową również do Prismy. Tak więc powstała Lancia Prisma 4wd. Jako topowa wersja modelu Prisma otrzymała oprócz napędu na wszystkie koła również najmocniejszy silnik. Jednak Lancia Prisma nie miała być z założenia samochodem sportowym, tylko średniej wielkości limuzyną. Silnik takiego samochodu powinien mieć dużą pojemność, ale turbodoładowanie nie było już mu potrzebne. W rezultacie Lancia Prisma 4wd otrzymała silnik o pojemności 2 litrów i mocy 115 KM przy 5400 obr/min. Jedynym egzemplarzem fabrycznie wyposażonym w silnik turbodoładowany, był samochód którym jeździł Gianni Agnelli – właściciel koncernu Fiat. Został on zbudowany specjalnie dla niego przez firmę Abarth.

Integrale

Rok po wprowadzeniu modeli 4wd przyszedł czas na zmiany konstrukcyjne. Głównym motorem tych zmian było zdobycie pierwszego tytułu mistrza świata konstruktorów przez zespół rajdowy Lancii. Chcąc utrzymać przewagę technologiczną trzeba było modyfikować samochód który nie dał żadnych szans konkurencji na trasach rajdowych. Zmieniono nazwy obu modeli z napędem na 4 koła, zamiast 4wd samochody nazywały się Lancia Delta Integrale, oraz Lancia Prisma Integrale. Jednak główne zmiany dotyczyły tylko samochodów startujących w rajdach, czyli modelu Delta Integrale. Wtedy to Delta otrzymała charakterystyczne poszerzenia błotników, mające pomieścić szersze koła, które miały dodatkowo poszerzony rozstaw.

W samochodzie Lancia Prisma zrezygnowano z tych modyfikacji. W końcu Lancia Prisma Integrale nie miała startować w rajdach, tylko miała być statycznym, rodzinnym sedanem. Owszem z lekkim pazurem, ale nadal miał to być samochód rodzinny z przyzwoitym, w miarę mocnym silnikiem. Lancia Prisma Integrale różniła się od Delty nie tylko brakiem turbosprężarki w silniku. Również układ przeniesienia napędu różnił się. W Prismie w przeciwieństwie do Delty można było uruchomić blokadę tylnego mechanizmu różnicowego przyciskiem na desce rozdzielczej.

Lancia Prisma Integrale

Marketingowcy Lancii pierwotnie stawiali na Prismę 4wd/Integrale i wierzyli że będzie ona modelem wiodącym w sprzedaży. Plany mówiły że na każde 70 egzemplarzy czteronapędowej Prismy będzie sprzedawanych 30 egzemplarzy modelu Delta Integrale. Jednak jak to w życiu bywa, nie wszystko można przewidzieć lub wyliczyć. Po olbrzymich sukcesach sportowych klienci chcący kupić mocny samochód, wybierali się
do salonu Lancii i wybierali nie Prismę Integrale, lecz znaną z tras rajdowych Lancię Deltę Integrale. W rezultacie stosunek sprzedaży obu modeli wyglądał tak że na każde 95 sprzedanych Delt przypadało tylko 5 egzemplarzy modelu Lancia Prisma Integrale. Całościowa sprzedaż samochodu Lancia Prisma z napędem na 4 koła zamknęła się liczbą 4522 egzemplarze.

Lancia Prisma Integrale Evoluzione

No więc skąd się wzięła Lancia Prisma Integrale EVO? Jest to efekt wielu lat ciężkiej pracy, szukania części, kompletowania wyposażenia. Samochód wyjechał z fabryki jako oryginalna Lancia Prisma Integrale. Jednak Bartek, autor tego projektu postanowił to zmienić. Jak mówi: “Zawsze bardzo podobały mi się mocne sportowe sedany jak Impreza czy Lancer, w stajni aut z Turynu -jak dla mnie- zabrakło właśnie takiego pojazdu.”

Dla Bartka nie wystarczyło wrzucić silnika z turbosprężarką do nadwozia od Prismy. Samochód musiał zostać wykonany perfekcyjnie. Jako że pod ręką nie było silnika Lancii, pod maska wylądował silnik 2,0 Turbo 8v pochodzący od Alfy Romeo 164. Skrzynia biegów oraz centralny mechanizm różnicowy pozostały oryginalne od Prismy. Na tylną oś powędrował za to mechanizm różnicowy typu Torsen. Żeby skutecznie zatrzymać o wiele mocniejszy pojazd, Bartek zainstalował czterotłoczkowe zaciski hamulcowe Brembo. Również zawieszenie samochodu zostało zmodyfikowane.

Lancia Prisma Integrale EVO przeszła przede wszystkim duże zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Zarówno przednie, jak i tylne błotniki otrzymały poszerzenia pochodzące od oryginalnej Lancii Delty Integrale EVO. Oczywiście w przypadku nadwozia typu sedan wiązało się to z bardzo dużymi przeróbkami całego tyłu. O ile drzwi z poszerzeniami z Delty pasowały, to błotniki trzeba było mocno przerabiać. Podobnie tylny zderzak który trzeba było właściwie zrobić od podstaw. Malowanie nadwozia nawiązuje do samochodu Lancia Delta Integrale EVO Finale Edizione, będącego hołdem dla sukcesów sportowych zdobytych przez samochód Lancia Fulvia Coupe.

Rezultat jest taki że powstał samochód jedyny w swoim rodzaju i jest to prawdopodobnie jedyna na świecie Lancia Prisma Integrale EVO. Na żywo będzie można ją zobaczyć w Warszawie w najbliższy weekend (17-18.05), podczas targów Autonostalgia na stoisku “Lancia Klub Polska“. Wystawiony będzie również silnik 2.0 16v Turbo wraz z układem napędowym, który docelowo zostanie zainstalowany w tym samochodzie.

Więcej o tym samochodzie i silniku można poczytać na stronie Bartka www.deltaintegrale.com.pl

Foto: WR7]]>
http://www.lanciastory.pl/lancia-prisma-integrale-evo/feed/ 0
Lancie na aukcji RM Auctions w Monaco http://www.lanciastory.pl/lancie-na-aukcji-rm-auctions-monaco/ http://www.lanciastory.pl/lancie-na-aukcji-rm-auctions-monaco/#respond Fri, 09 May 2014 22:27:23 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=1927 Już dziś na aukcji organizowanej w Monaco przez RM Auctions pójdą pod młotek trzy piękne modele Lancii. Wszystkie są bardzo rzadkimi egzemplarzami kolekcjonerskimi. Rozpoczęcie aukcji zaplanowano 10 maja na godzinę 18.00

Lancia Aurelia B24s Spider America z 1955 roku

No to na początek Lancia Aurelia B24S Spider America. Jest to jedna z 240 wyprodukowanych przez zakłady Pininfarina Lancii B24 w wersji Spider, specjalnie produkowanych na rynek północno-amerykański. Lancia Aurelia została wprowadzona do produkcji w 1950 roku, była pierwszym produkowanym po wojnie modelem Lancii. Jednocześnie jak to przystało na włoskiego producenta, była modelem rewolucyjnym. Po raz pierwszy zastosowano w niej sześciocylindrowy silnik w układzie widlastym. Dodatkowo połączony ze skrzynią biegów umieszczoną z tyłu samochodu, sprzężoną z tylnym mostem w układzie transaxle.

W 1954 roku Lancia razem ze studiem Pininfarina wprowadziła do produkcji model z otwartym nadwoziem. Była to przeznaczona głównie na rynek amerykański Lancia Aurelia B24S Spider America. Przez wielu miłośników ten model Lancii jest uważany za najpiękniejszy samochód w historii producenta z Turynu.

Egzemplarz wystawiony na sprzedaż wyprodukowano w 1955 roku i należał kiedyś do włoskiego profesora uniwersyteckiego Maurizio Pini. Od czerwca 2012 do czerwca 2013 roku Lancia Aurelia przeszła gruntowną restaurację w zakładzie prowadzonym przez znanego eksperta włoskiej marki – Francesco De Piero w Montrealu. Spider America został odnowiony do ostatniej śrubki, włączając w to skrzynię biegów i układ jezdny. Lancia Aurelia została wyposażona w oryginalny zestaw Nardi, w którego skład wchodził między innymi wałek rozrządu, poprawiający parametry silnika. Lancia Aurelia została wyposażona w silnik widlasty o sześciu cylindrach i pojemności 2,5 litra, którego moc wynosi 118 KM.

Cena jaka jest spodziewana na licytacji za ten egzemplarz Lancii Aurelii wynosi od €750 000 do €950 000. Więcej szczegółów tutaj: link

Lancia Flaminia Sport Zagato z 1959 roku

Drugi z wystawionych na aukcję samochodów to Lancia Flaminia Sport Zagato z 1959 roku. Trochę młodsza, ale równie piękna jak poprzednia i równie rzadka. Jest to jedna z 99 sztuk wyprodukowanych w pierwszej serii Lancii Flaminii, charakteryzujących się schowanymi za osłonami reflektorami. Samochód wyposażono w silnik V6 o pojemności 2,5 litra i mocy 119 KM. Układ napędowy był rozwinięciem koncepcji pochodzącej z Lancii Aurelii, czyli silnik z przodu, a skrzynia biegów zblokowana z tylnym mostem.

W 1955 roku Pininfarina na podwoziu pochodzącym od Lancii Aurelii, zaprojektowała koncepcyjny model Lancia Florida, który zaprezentowano oficjalnie rok później podczas salonu samochodowego w Turynie. Projekt tak się spodobał że został po poprawkach zaaprobowany do produkcji jako Lancia Flaminia, która miała zastąpić flagowy model Lancia Aurelia. Pierwotnie produkowana była jedynie limuzyna – Lancia Flaminia Berlina, oraz Coupe produkowane przez Pininfarinę.  Jednak trzy lata później zaprezentowano dwa sportowe modele zaprojektowane przez niezależnych producentów karoserii, Lancia Flaminia GT zaprojektowana przez studio Touring i Lancia Flaminia Sport zaprojektowana przez Zagato.

Wystawiona na sprzedaż Lancia Flaminia Sport Zagato w 2003 roku, przez poprzedniego właściciela, została poddana kompletnej renowacji w mającej bardzo dobre opinie firmie Carrozzeria Quality Cars w Padwie we Włoszech.

Cena spodziewana za wyprodukowaną przez Zagato Lancię Flaminię wynosi od €325 000 do €400 000. Więcej szczegółów tutaj: link

Lancia D50A z 1955 roku

Ostatnią i chyba najciekawszą Lancią która będzie licytowana, jest bolid Formuły 1 – Lancia D50. No może nie jest to oryginalny bolid wyprodukowany przez Lancię. Tak na prawdę jest to jedna z sześciu replik zbudowanych w latach 80-tych na podstawie dokładnych planów. Samochody zostały zbudowane pod bardzo dokładnym nadzorem Lancii przez zespół Guido Rosani i Luciano Basso. Rosani posiadał kompletną dokumentację: rysunki techniczne, wykresy z hamowni, dane techniczne, a nawet ręcznie pisane raporty z wyścigów. Zespół uzyskał również zgodę od muzeum Fiata i Lancii na rozmontowanie i dokładne zwymiarowanie oryginalnego bolidu wystawionego w muzeum. Na podstawie takiej dokumentacji, oraz z wykorzystaniem pięciu oryginalnych silników które również posiadał Rosani powstały repliki.

A jak wyglądała historia startów bolidu Lancia D50? Samochody zostały przygotowane przez nowo powstały zespół sportowy Lancii na sezon Grand Prix 1954 roku. Przygotowaniami kierował legendarny inżynier Vittorio Jano.  Jednak przed końcem sezonu nowemu zespołowi nie udało się zadebiutować. Po doskonałych wynikach w próbach, nadzieje na sukces wzrastały. Lancia D50 rozpoczęła starty w Formule 1 dopiero w sezonie 1955. Jednak pech prześladował zespół. Podczas Grand Prix Monaco 1955, Alberto Ascari startujący z pierwszej linii startowej, po spektakularnym wypadku wylądował w zatoce Monaco. Kierowcy prawie nic się nie stało i skończyło się na siniakach. Niestety cztery dni później Alberto Ascari zginął w wypadku, testując na torze Monza nowy model bolidu Ferrari. Po tym wydarzeniu kierownictwo Lancii  31 maja 1955 roku podjęło decyzję o wycofaniu zespołu z cyklu Grand Prix.

Sześć kompletnych Lancii D50, razem z zapasowymi silnikami i częściami zostały przekazane zespołowi Ferrari. Startując na jednym z bolidów Lancia D50, już w barwach zespołu Ferrari, Juan Manuel Fangio zdobył swój czwarty tytuł Mistrza Świata w sezonie 1956.

Cena spodziewana za replikę bolidu Lancia D50 wynosi od €800 000 do €900 000. Więcej szczegółów tutaj: link]]>
http://www.lanciastory.pl/lancie-na-aukcji-rm-auctions-monaco/feed/ 0
Koniec Lancii? Fiat powoli likwiduje markę Lancia http://www.lanciastory.pl/koniec-lancii/ http://www.lanciastory.pl/koniec-lancii/#comments Thu, 08 May 2014 13:24:06 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=1833 No i wygląda na to ze niestety spełniły się czarne scenariusze dotyczące przyszłości Lancii. Fiat przedstawiając swoją strategię na najbliższe lata pominął w nich markę Lancia. Oznacza to praktycznie koniec Lancii.

Jeszcze nie jest tak że Lancia zniknie całkowicie. Ale ograniczenie sprzedaży jedynie do rynku włoskiego, oznacza juz tylko powolną agonię. Z rynku mają zniknąć wszystkie większe modele, czyli Lancia Delta, Lancia Thema i Lancia Voyager. W produkcji do 2018 roku ma pozostać jedynie najmniejsza Lancia Ypsilon, która ma być oferowana tylko na półwyspie Apenińskim.

Co to oznacza dla miłośników marki Lancia? Coraz mniejsza ilość samochodów do kupienia. Większa ich ilość będzie dostępna jedynie we włoszech. W niedługim czasie problemy z częściami zamiennymi, bo przecież marka zniknie, a znając Fiata, jego dealerzy niedługo przestaną się przyznawać do posiadania czegokolwiek do Lancii.

A tak wyglądały początki Lancii

Koniec Lancii jest bardzo bliski, a już za dwa lata marka obchodziłaby swoje 110 urodziny. Cały dorobek historyczny i zasługi dla motoryzacji zostaną przez Fiata zaprzepaszczone. Pozostanie pamięć po sukcesach sportowych, czyli 10 tytułów rajdowych mistrzów świata konstruktorów. Oraz wiele nowatorskich konstrukcji jak pierwsze samonośne nadwozie w samochodzie Lancia Lambda, pierwszy silnik w układzie V6 w modelu Lancia Aurelia, pierwszy samochód konstruowany w tunelu aerodynamicznym – Lancia Aprilia i można by tak wymieniać jeszcze długo…..

 ]]>
http://www.lanciastory.pl/koniec-lancii/feed/ 1
Lancia Flaminia Coupe na sprzedaż http://www.lanciastory.pl/lancia-flaminia-coupe-na-sprzedaz/ http://www.lanciastory.pl/lancia-flaminia-coupe-na-sprzedaz/#respond Wed, 07 May 2014 22:15:57 +0000 http://www.lanciastory.pl/?p=1826 Różowa Lancia Flaminia Coupe? Czy w latach 60-tych można było dostać to piękne coupe w kolorze różowym?

Raczej nie. W USA na sprzedaż została wystawiona Lancia Flaminia Coupe wyprodukowana w 1960 roku. Samochód zaprojektowany przez włoskie studio Pininfarina najlepsze dnia ma już dawno za sobą. Skąd ten dziwny kolor, prawdopodobnie Lancia Flaminia była pierwotnie pomalowana na kolor czerwony, jednak przez wiele lat lakier po prostu bardzo wypłowiał, pewnie na skutek warunków atmosferycznych.

Mimo kiepskiego lakieru i widocznej w wielu miejscach rdzy silnik pożna uruchomić, co widać na zdjęciach. Warto dodać że Lancia Flaminia Coupe napędzana jest silnikiem V6 o pojemności 2,5 litra. Jest to rozwinięcie konstrukcji pochodzącej z samochodu Lancia Aurelia, a który był pierwszym seryjnie produkowanym silnikiem V6.

Lancia Flaminia Coupe Speciale

Lancia Flaminia Coupe zaprojektowana i produkowana przez Pininfarinę powstawała równolegle, razem z modelem Lancia Flaminia Berlina. W stosunku do limuzyny zmianie uległo podwozie, nieznacznie skrócone, no i oczywiście praktycznie cała karoseria. Nawet w przedniej części można dostrzec zmiany, trochę inny kształt świateł, zmienione położenie kierunkowskazów. Samochód powstał na podstawie studyjnego modelu Lancia Florida II.

Lancia Flaminia Berlina

Lancia Flaminia w wersji coupe produkowana przez Pininfarinę powstała w ilości 4151 sztuk z silnikiem o pojemności 2,5 litra, oraz 1085 sztuk z silnikiem o pojemności 2,8 litra. Produkcję zakończono w 1967 roku.

[See image gallery at www.lanciastory.pl]

źródło: link]]>
http://www.lanciastory.pl/lancia-flaminia-coupe-na-sprzedaz/feed/ 0