1934 Lancia Belna Eclipse

Lancia Belna Eclipse

Po nieudanej próbie produkcji modelu Dilambda w Ameryce północnej, Lancia pod koniec roku 1933 rozpoczęła produkcję samochodów Lancia Augusta we Francji. Model który produkowano tam został nazwany Belna. Różnice pomiędzy modelami Augusta i Belna były niewielkie, polegały głównie na zastosowaniu we francuskich modelach osprzętu również produkowanego przez firmy francuskie, głownie ze względów na sprawy podatkowe. Modele Belna uzyskały w ten sposób zegary firmy Jaeger, część wyposażenia wnętrza produkowane lokalnie, czy koła produkowane we Francji.

Pod koniec lat 20-tych technik dentystyczny Georges Paulin stworzył chowany w całości hardtop. Opatentował on to rozwiązanie, a następnie sprzedał francuskiemu producentowi karoserii Marcel Pourtout.  Firma Pourtout założona została w 1925 roku i znana była przed druga wojną światową głównie z aerodynamicznych linii produkowanych przez siebie karoserii, oraz rewolucyjnego rozwiązania otwieranego dachu projektu Paulin’a nazwanego Eclipse. Pourtout produkowali z takim dachem modele Peugeota 301, 401, 402 i 601, różne modele Panharda i Hotchkiss’a, oraz Lancię Belna.

Lancia Belna Eclipse została wyposażona w składany ręcznie dach, którego mechanizm został zrównoważony przy pomocy naciąganych, sprężynujących linek. W późniejszych modelach Peugeota dach typu Eclipse był napędzany elektrycznie.

Lancia była napędzana standardowym silnikiem V4 o pojemności 1196 ccm o mocy 35 KM i połączonym z 4-biegową skrzynią biegów wyposażoną w wolne koło.

Pourtout, poza modelem Belna Eclipse produkowała również inne wersje nadwozia Belny: Cabriolet, Roadster i Coupe. W sumie wyprodukowano tam 326 Lancii Belna, z czego 209 z otwieranym dachem.

1935 Lancia Belna Eclipse i Roadster Pourtout

źródła: www.conceptcarz.com, www.wikipedia.org, Lancia – 70 years of trailblazingDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • RSS
  • Facebook
Przeczytaj inne:
Czy to nowa Lancia Flavia
Zamaskowana Lancia Flavia? Video

Czy to nowa Lancia Flavia? Po obejrzeniu filmu który pojawił się na stronie autoblog.com można dojść do takiego wniosku. Jest...

Lancia Marica
1969 Lancia Marica

Lancia Marica została zaprojektowana przez studio Ghia w 1969 roku. Autorem projektu był Tom Tjaarda, współpracujący od początku lat 60...

Zamknij